Délka fotografie

Z Fotílek
Přejít na: navigace, hledání

Když si chcete nechat vytisknout své digitální fotografie, tak si vždy volíte jejich šířku. Šířka fotografie je dána šířkou použitého fotografického papíru a běžně se udává v centimetrech (nejpoužívanější jsou 9cm, 10cm a 13cm). Ve správném fotolabu si můžete zvolit jakým způsobem určit jejich délku. Na výběr bývá ze dvou možností - původní formát (ideál), známý jako volná délka (jedná se o úkon, který je technologicky náročnější) nebo klasický formát (klasik).

Proč je dobré si vybrat, jak se má fotolab zachovat k délce fotografie? Protože fotolab je připraven na tisk fotografií z analogových dob, kdy byl standardní poměr stran 3:4. Dnešní fotografie vznikají zejména s poměrem stran 2:3. Nabízí se otázka, proč se fotografie automaticky nepřevádí z formátu 2:3 na formát 3:4? Ano, správná myšlenka, technologicky to možné je, ale tím by došlo k deformaci fotografovaného objektu.

Původní formát | Ideál (volná délka)[editovat]

Délka fotografie se přizpůsobí fotografovanému motivu - nedojde k žádnému ořezu. Pokud používáte různá fotografická zařízení nebo měníte jejich nastavení, pak se vám může stát, že každá fotografie bude jinak dlouhá a nemusí se vám vejít do fotoalba. Některé fotografické společnosti nabízí i specializovaný program, který vám takový ořez dokáže znázornit ještě před odesláním objednávky.

Klasický formát | Klasik[editovat]

Pokud není fotografie ve formátu 2:3, dojde k jejímu ořezu a vy tím přijdete o část fotografovaného motivu. Nezáleží, na jaké zařížení fotíte ani jaké nastavení používáte. Všechny fotografie budou mít pevnou délku - ideální do fotoalba.

Video[editovat]

Volná délka je vysvětlena i např. na YouTube kanále společnosti CeWe Color, a.s. https://www.youtube.com/watch?v=WW-2IyztwuY

Fotogalerie[editovat]